Select Page

Pierwszy tydzień Prezydenta Trumpa

Pierwszy tydzień Prezydenta Trumpa

Tydzień temu Donald J. Trump został 45. prezydentem USA. Zazwyczaj jest tak, że w kwestii dokonań nowego prezydenta nie ma jeszcze o czym pisać. Prezydent Trump udowodnił, że tydzień to wystarczająco dużo czasu, żeby dokonać wielu zmian. Oto one:

  1. Wycofanie się USA z Partnerstwa Transpacyficznego (TPP).
  2. Ograniczenie obciążeń związanych z reformą ubezpieczeń zdrowotnych – „Obamacare”.
  3. Zwolnienie wszystkich ambasadorów politycznych.
  4. Zakaz finansowania organizacji zajmujących się wykonywaniem aborcji i propagandą aborcyjną za granicą.
  5. Zamrożenie zatrudnienia w administracji państwowej z wyjątkiem wojska.
  6. Dekret o budowie muru na granicy z Meksykiem. Ma ona się rozpocząć w najbliższych miesiącach. Koszt budowy poniosą amerykańscy podatnicy, ale prezydent zamierza odzyskać pieniądze poprzez 20% cło na towary z Meksyku.
  7. Zwiększenie liczby strażników granicznych o 5 tysięcy.
  8. Zamknięcie granicy USA dla imigrantów z państw objętych terroryzmem: Irak, Iran, Syria, Liban, Libia, Sudan, Jemen, Somalia. Obywatele tych państw nie dostaną wizy. Wyjątkiem będą przedstawiciele mniejszości religijnych, którzy uciekają ze względu na prześladowania.
  9. Wstrzymanie funduszy federalnych dla miast, które odmawiają informowania służb o nielegalnych imigrantach przebywających na ich terytorium (sanctuary cities).
  10. Rozporządzenie o budowie rurociągów Keystone XL i Dakota Access. Keystone XL łączy Kanadę z południem Stanów Zjednoczonych, natomiast Dakota Access — Dakotę Północną z Illinois.

Można?

Można.

O autorze

Tomasz Witowski

Polak. Katolik. Konserwatysta.

Kategorie

Śledź nas

Napisz do nas

[email protected]