Select Page

Drugi miesiąc Prezydenta Trumpa

Drugi miesiąc Prezydenta Trumpa

Drugi miesiąc prezydentury Donalda J. Trumpa za nami. Lista najważniejszych wydarzeń:

Donald Trump obniżył amerykańskie zadłużenie o ponad 100 miliardów dolarów. Dla porównania w ciągu dwóch miesięcy od startu swojej prezydentury Barack Obama zadłużył USA na ponad 400 miliardów dolarów.

Donald Trump spotkał się z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel. Zapewnił o swoim silnym poparciu dla NATO, chęci pokojowego rozstrzygnięcia konfliktu w Donbasie. Trump podziękował Merkel za jej obietnicę zwiększenia wydatków na obronność, w tym przeznaczenia przynajmniej 2% PKB na cele obronne. Oświadczył, że w kwestiach gospodarczych nie jest izolacjonistą, ale „zwolennikiem sprawiedliwego handlu”. Po spotkaniu napisał na Twitterze, że Niemcy są winne NATO ogromne sumy pieniędzy, a Stany Zjednoczone muszą być lepiej opłacane za potężną i bardzo drogą obronę, jaką zapewniają Niemcom.

Prezydent Donald Trump oczekuje od sojuszników w NATO rzeczywistych postępów w sprawie zwiększenia wydatków na obronność do końca 2017 roku – powiedział Mike Pence i dodał, że „cierpliwość prezydenta i Amerykanów nie będzie wieczna”.

Donald Trump unieważnił zalecenia Obamy ws. toalet dla transseksualnych uczniów. Ministerstwo sprawiedliwości oraz ministerstwo edukacji wkrótce zaproponują nowe rozwiązania prawne tego problemu.

Prezydent Trump stwierdził, iż byłoby wspaniale, gdyby żaden kraj nie posiadał broni nuklearnej, ponieważ jednak inne kraje z tego nie zrezygnują, to Ameryka będzie przodowała w tej dziedzinie.

Trump ocenił rozmieszczenie przez Rosję nowych pocisków manewrujących jako naruszenie układu INF z 1987 r. Powiedział również, że traktat Nowy START zawarty w 2010 r. pomiędzy USA a Rosją jest kolejną złą umową, a Ameryka zacznie w końcu podpisywać dobre. Nowy START nazwał umową jednostronną.

Przemówienie Donalda Trumpa przed połączonymi izbami Kongresu:

 • Znaczna obniżka opodatkowania amerykańskich przedsiębiorstw i klasy średniej.
 • Modernizacja infrastruktury, na którą przeznaczony zostanie bilion dolarów, oparta na zasadzie: kupuj amerykańskie towary i zatrudniaj amerykańskich pracowników.
 • Budowa wielkiego muru na granicy z Meksykiem.
 • Walka z radykalnym islamskim terroryzmem i całkowite zniszczenie ISIS.
 • Reforma imigracyjna, zwiększająca bezpieczeństwo amerykańskich obywateli.
 • Zapowiedź jednych z największych wydatków na obronność w historii.
 • Zapewnienie o niewzruszonym poparciu dla Izraela.
 • Sprzeciw wobec zniesienia sankcji dla Iranu.
 • Wsparcie NATO.
 • Zniesienie nadmiernych regulacji rządowych.
 • Redukcja biurokracji rządowej.
 • Demontaż systemu opieki medycznej Obamacare.
 • Początek „osuszania bagna”.
 • Wolny, ale sprawiedliwy handel.

Podpisanie dwóch aktów prawnych, mających pomóc kobietom w zdobywaniu pracy w zawodach technicznych i naukowych (STEM – Science, technology, engineering and mathematics). Na ich mocy NASA oraz National Science Foundation mają mieć większe szanse na karierę naukowców, inżynierów czy astronautów, a dodatkowo ruszyć mają programy wspierające przedsiębiorczość wśród pań.

Trump podpisał nowy dekret imigracyjny: 90-dniowy zakaz wjazdu dla obywateli sześciu państw — Iranu, Libii, Syrii, Somalii, Sudanu i Jemenu. Zawieszenie na 120 dni przyjmowania uchodźców. Dekret nie obejmuje obywateli Iraku ani osób mających ważne wizy i zielone karty. Irak został usunięty z listy krajów objętych zakazem, ponieważ rząd w Bagdadzie wprowadził nowe procedury bezpieczeństwa, m.in. bardziej rygorystyczne sprawdzanie osób ubiegających się o amerykańskie wizy i dzielenie się danymi, a także dlatego, że kraj ten współpracuje z USA w walce z Państwem Islamskim.

Sędzia sądu federalnego na Hawajach zablokował nowy dekret dotyczący zakazu wjazdów imigrantom z niektórych krajów. Stwierdził, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż ten dekret narusza konstytucję USA, ponieważ prowadzić może do dyskryminacji ze względu na wyznanie. Prezydent Trump zapowiedział odwołanie się od tej decyzji, być może nawet do Sądu Najwyższego. Jego zdaniem kolejna blokada dekretu jest „bezprecedensowym nadużyciem uprawnień” przez sędziego. Trump oświadczył, że konstytucja USA daje prezydentowi prawo do „zawieszenia imigracji, jeśli uzna on, że leży to w interesie narodowym”. Powołał się też na ustawę z 1952 roku o „Imigracji i narodowości”, zgodnie z którą jeżeli prezydent uważa, że przekroczenie granicy przez jakąkolwiek grupę cudzoziemców byłoby szkodliwe dla interesów USA, to może on czasowo zawiesić prawo tej grupy do przybywania do Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump oskarżył Baracka Obamę o założenie mu podsłuchu w Trump Tower w czasie kampanii wyborczej. Porównał to do afery Watergate.

Partia Republikańska zaprezentowała projekt reformy ubezpieczeń społecznych. Ma on znieść obecnie obowiązujący Obamacare i zastąpić go nowym. Znosi on większość regulacji w dziedzinie ubezpieczeń zdrowotnych wprowadzonych przez Obamacare. Nowy system ubezpieczeń ma być oparty na zasadach rynkowych i na zbiorowych ubezpieczeniach medycznych zapewnianych obecnie przez większość amerykańskich pracodawców. Osoby, którym pracodawca nie zapewnia ubezpieczenia bądź pracujące na podstawie umowy o dzieło czy kontraktów terminowych, będą mogły przy zakupie ubezpieczenia medycznego skorzystać z ulg podatkowych. Wysokość tych ulg będzie uzależniona od wieku i dochodów tych osób. W przeciwieństwie do Obamacare w nowym systemie wykupienie ubezpieczeń medycznych nie będzie obowiązkowe, a osoby ich pozbawione nie będą musiały płacić za to kary, jak to ma miejsce obecnie.

W styczniu i lutym liczba nielegalnych imigrantów przybywających na południową granicę USA zmalała o 40 proc. w porównaniu z tym samym okresem ub.r. Spadek ten wynika z zaostrzenia i egzekwowania prawa. W styczniu i lutym na granicy zatrzymano 18 762 osoby w porównaniu z 31 578 w tym samym okresie roku poprzedniego.

Koncern naftowy ExxonMobil poinformował o projekcie na obszarze Zatoki Meksykańskiej. Projekt obejmuje wielkie inwestycje w przemyśle rafineryjnym i chemicznym zwiększające potencjał produkcyjny oraz eksportowy USA. Przewiduje powstanie 11 nowych wielkich zakładów petrochemii, rafinacji, smarów oraz gazu skroplonego na wybrzeżu Teksasu i Luizjany. Powstanie w nich ok. 45 tys. nowych stałych miejsc pracy. Projekt ma być zrealizowany do 2022 r.

Prezydent Trump z radością przyjął informacje na temat tego projektu, ciesząc się, że przyniesie on wiele tysięcy miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników ze średnim wynagrodzeniem 100 000 dolarów rocznie.

Otwarcie nowych federalnych zasobów lądowych i wodnych pod wydobycie ropy i gazu — to podstawa planu prezydenta Trumpa, by uczynić USA państwem energetycznie samowystarczalnym — zapowiedział Ryan Zinke, sekretarz zasobów wewnętrznych. Chodzi o 300 tys. kilometrów kwadratowych roponośnego dna u wybrzeży stanów Alabama, Luizjana, Missisipi, Teksas i Floryda. To teren porównywalny z powierzchnią Polski.

W lutym przybyło 298 tysięcy nowych miejsc pracy, to o ponad 100 tysięcy więcej niż przewidywali analitycy. 106 tysięcy powstało w sektorze produkcyjnym, 66 tysięcy w budownictwie i 32 tysiące w manufakturze. „Przedsiębiorcy z optymizmem spoglądają w przyszłość, czekając na cięcia podatkowe oraz ograniczenie przepisów. Stąd zaczynają zatrudniać więcej ludzi” – powiedział Mark Zandi, główny ekonomista z Moody’s Analystics.

Prezydent Trump uważa, że system ochrony informacji CIA jest przestarzały i powinien być jak najszybciej zmodernizowany. To reakcja na opublikowanie we wtorek przez portal WikiLeaks prawie 9 tys. stron tajnych dokumentów CIA dotyczących cybernetycznych metod szpiegowania.

Komisja sił zbrojnych amerykańskiego Senatu zatwierdziła we wtorek zdecydowaną większością głosów Herberta Raymonda McMastera, generała w służbie czynnej, jako doradcę prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego.

Melania Trump jeszcze nigdy nie cieszyła się taką popularnością i zaufaniem społecznym. Odkąd Donald Trump został prezydentem, ufa jej o 16 punktów procentowych Amerykanów więcej. 52% mieszkańców USA ma dobrą opinię o Pierwszej Damie.

Prezydent Trump przedstawił projekt budżetu na rok budżetowy 2018, który rozpoczyna się 1 października tego roku. Projekt zakłada m.in. wzrost wydatków na obronność oraz uwzględnia budowę muru na granicy z Meksykiem. Propozycja Trumpa przewiduje wydatki o wartości ok. 1,15 biliona dol. Pełen budżet wyniesie ok. 4 biliony dolarów. Administracja prezydenta chce zwiększyć o 9,2 proc., czyli 54 mld dol., wydatki na obronność. Jest to największy wzrost od czasów prezydenta Ronalda Reagana. Trump chce szybko kierować większe środki na szkolenie żołnierzy, walkę z Państwem Islamskim, zakup nowych okrętów, myśliwców F-35, dronów i różnorodnej broni.

Największe cięcia mają dotknąć projekty federalne związane z ochroną środowiska. Środki na EPA (Agencja Ochrony Środowiska) miałyby zostać zmniejszone o ok. 30 proc. (2,6 mld dolarów). Projekt eliminuje płacenie składek do Zielonego Funduszu Klimatycznego ONZ.

Projekt Trumpa zakłada przeznaczenie jeszcze w tym roku budżetowym 1,4 mld dolarów na finansowanie budowy muru na granicy z Meksykiem oraz 2,6 mld dolarów w następnym roku budżetowym. Wzrost wydatków o 6,8 proc. (2,8 mld dolarów) przewidziano w projekcie dla resortu bezpieczeństwa narodowego. Ma to pomóc m.in. w deportowaniu nielegalnych imigrantów. Wzrost o 5,9 proc., czyli dodatkowo 4,4 mld dolarów, projekt przewiduje dla resortu ds. weteranów. Planowane jest obcięcie środków Departamentu Stanu o 28 proc. (10,9 mld dolarów; największych cięć doświadczyłaby nie dyplomacja, lecz pomoc międzynarodowa) i resortu zdrowia o 17,9 proc. (15,1 mld dolarów).

Propozycja budżetowa prezydenta odnosi się do jednej czwartej całego budżetu federalnego, który wynosi ok. 4 biliony dolarów. Nie obejmuje ona podatków, opieki zdrowotnej, funduszu emerytalnego czy wysokości zakładanego deficytu budżetowego. Trump podkreślił, że wywiązuje się z wyborczej obietnicy „osuszania bagna”. Podkreśla przy tym, że odnowiona administracja będzie bardziej efektywna, mimo mniejszych funduszy.

Prezydent Trump przekaże całe swoje wynagrodzenie na cele charytatywne. Rocznie prezydent USA zarabia 400 000 dolarów. Poprosił media o pomoc w wyborze instytucji, które mają otrzymać te środki. Niestety, media nie potraktowały tej deklaracji poważnie i prezydent został wyśmiany.

Donald Trump podpisał rozporządzenie, w którym polecił wszystkim resortom i agencjom rządu federalnego dokonanie dokładnego przeglądu wykonywanych zadań, aby zredukować biurokrację, wykluczyć powielanie tych samych zadań przez różne resorty, rozwiązać niepotrzebne agencje, a także odejść od archaicznych metod zarządzania i zlikwidować przerosty kadrowe. „Rozpoczynamy spóźniony proces restrukturyzacji resortów i agencji” – powiedział Trump po podpisaniu rozporządzenia, które jest kolejnym krokiem mającym uczynić z administracji federalnej strukturę „skuteczną, oszczędną i odpowiedzialną wobec społeczeństwa”. Rozporządzenie przewiduje nie tylko radykalną redukcję etatów, ale również ograniczenie liczby regulacji określających ramy i zasady działalności rządu federalnego „Miliardy dolarów są marnowane na działania nieprzynoszące żadnych efektów” — zaznaczył prezydent.

Mohammed bin Salman, saudyjski książę, następca tronu i jedna z najważniejszych osób w rządzie Arabii Saudyjskiej, spotkał się z prezydentem Trumpem. Swoją wizytę nazwał „punktem zwrotnym” w relacjach obu krajów. Chwalił Trumpa jako „przyjaciela muzułmanów”. Saudyjski książę wyraził opinię, że zakaz wstępu imigrantom z kilku krajów, który chce wprowadzić Trump, „nie celuje w kraje muzułmańskie lub religię islamu”. „To środek suwerennego państwa, stworzony w celu powstrzymania terrorystów od wjeżdżania do USA” – powiedział Salman. Dodał, że „Donald Trump to prawdziwy przyjaciel Muzułmanów, który będzie służył światowi islamu w niewyobrażalny sposób”. Podkreślił też, że niedługo oba kraje ogłoszą „wiele interesujących i ważnych inicjatyw” i będą ze sobą współpracować na najwyższym, jak dotąd, poziomie.

Generał Herbert Raymond McMaster został nowym doradcą Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego.

Generał Keith Kellog został mianowany szefem personelu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Rick Perry został zaprzysiężony na stanowisko sekretarza energii, Wilbur Ross na sekretarza handlu, Ben Carson na sekretarza departamentu budownictwa mieszkaniowego i urbanizacji oraz Ryan Zinke na sekretarza zasobów wewnętrznych.

Dan Coats został zatwierdzony przez Senat na stanowisko Dyrektora Wywiadu Narodowego. Do zatwierdzenia zostały jeszcze trzy stanowiska: sekretarzy rolnictwa i pracy oraz przedstawiciela USA ds. handlu.

Ciekawostka: ubrania sygnowane nazwiskiem Ivanki Trump osiągają obecnie najlepsze wyniki sprzedaży w swojej historii. Nie przeszkadza w tym nawet wycofanie ich z sieci sklepów Nordstrom. Wśród produktów z branży modowej, marka Ivanki Trump wskoczyła w lutym na 11. pozycję wśród najchętniej kupowanych. Jeszcze w styczniu zajmowała 550. miejsce. Perfumy Ivanki były w lutym najlepiej sprzedającym się produktem na Amazonie w kategorii „zapachy dla kobiet”. Tak właśnie kończy się próba bojkotu.

O autorze

Tomasz Witowski

Polak. Katolik. Konserwatysta.

Kategorie

Śledź nas

Napisz do nas

[email protected]