Select Page

Raport z ataku IS na Kirkuk

Raport z ataku IS na Kirkuk

Walki w Kirkuku (teren sporny między Irakiem a KRG) trwają już drugi dzień.

Wczoraj (21 października) żołnierze IS około 4 nad ranem uderzyli 25 km za linią frontu na miasto Kirkuk. Pod osłoną nocy byli w stanie przejechać przez posterunki Peszmergów i ISF, udając wracających z frontu pod Mosulem.

Na miejscu dołączyło do wjeżdżających co najmniej 30 żołnierzy, którzy oczekiwali już od kilku dni na rozpoczęcie tej operacji.

Łącznie (wedle IS) w początkowej fazie ich operacji wzięło udział około 60 żołnierzy.

Dalej akcja działa się chaotycznie. Z informacji, które podawało IS, wiadomo było, że oddziały ukrywające się pod miastem, zaatakowały patrole i konwoje, które ruszyły na wsparcie do zagrożonego miasta.
Zaatakowano także elektrownię w północnym Kirkuku, gdzie zginęło 16 osób(w tym 4 Irańczyków, co potwierdził potem minister ds zagranicznych Iranu Zafari)

Media kurdyjskie informowały o zajmowaniu hotelu Dar as Islam i poszczególnych mecczetów, w których wzięto zakładników. Walki oprócz tego trwały w poszczególnych dzielniach północnych, gdzie snajperzy IS przez kilka godzin kontrolowali lokalną szkołę podstawową.
Oddziały IS przemieszczające się po mieście zaatakowały wtedy południowe i południowo-zachodnie dystrykty

Operacja stała się informacyjnym chaosem, z którego wynikało, że kurdyjskie media tuszowały wydarzenia wewnątrz Kirkuku. Do akcji weszły oddziały PKK, które wjechały do centrum i wspomogły lokalne sił bezpieczeństwa.
Hashd al Shaabi dotarli pod południowe rogatki miasta, gdzie zostali zatrzymani odmową wejścia (względy polityczne)

Do walk dołaczyli się lokalni mieszkańcy, którzy wspomogli wypieranie IS z dzielnic północnych

Późnym popołudniem Brett Mcgurk (Specjalny wysłannik US do walki z IS) ogłosił, że amerykańskie odrzutowce zostały wysłane by wesprzeć lokalne siły w walce z agresorem. Ich pomoc była bardzo dużym plusem dla Peszmergów, jednakże stała się tragedia. W wyniku źle podanych koordynatów, Amerykanie zbombardowali procesję idącą na pogrzeb. Zginęło 11 osób.

IS podało wtedy raport operacyjny z którego wynikało, że pod ich kontrolą znajduje się kilka dzielnic

Około godziny 19 Rudaw.net wysłało film z kamery przemysłowej, na której nagrano przemieszczanie się sił operacyjnych IS (20 żołnierzy)

O 20 media irackie podały, że Peszmergowie stracili 58 żołnierzy, 66 zostało rannych.
Walki dalej trwały w północnych dzielnicach, gdzie przez całą noc trwało wypieranie poszczególnych snajperów ze strategicznie zajmowanych miejsc.

Rano (sobota) wiadomo już było, że IS dalej walczy w 2 dzielnicach ( z ośmiu, które „kontrolowało” około godziny 18 w piątek). Przez cały poranek, aż po wtorkowy wieczór trwała obława na pozostałości bojowników.

Niedługo po godzinie 12 podano, że w całej operacji zginęło 98 żołnierzy IS. (Niepotwierdzone)
Walki trwają już tylko w jednej dzielnicy w południowym Kirkuku i na farmach melasy na północy.
IS prawdopodobnie wypuści jeszcze jutro film, na którym nagrali całą operację.

Jednakże już teraz ministerstwo spraw wewnętrznych KRG i Iraku musi wzmocnić kooperację w sprawach bezpieczeństwa i uczulić żołnierzy na posterunkach, by dokładnie sprawdzali przejeżdzające samochody. Cała operacja była możliwa przez luki (na froncie niedaleko Hawijjah, gdzie ofensywa została przełożona ze względu na Mosul), a także przez pomoc wewnątrz miasta, czym zajmie się teraz lokalna agencja kontrwywiadowcza.

O autorze