Select Page

Brexit brytyjskich banków

Brexit brytyjskich banków

Największe brytyjskie banki planują przenieść się z UK na kontynent w pierwszych miesiącach 2017 roku będąc niepewnym finału negocjacji pomiędzy UE i UK ws. Brexit. Mniejsze angielskie banki  planują relokacje jeszcze przed świętami. Dyrektor wykonawczy Brytyjskiego Stowarzyszenia Banków powiedział że „publiczna i polityczna debata na ten temat w tym momencie może nas sprowadzić na złe drogi”.

Źródło bliskie sekretarzowi ds. Brexit Davidowi Davisovi, zapewniło że on jak i kanclerz Phillip Hammond pracują nad tym aby zapewnić Londynowi stabilność  w kwestii bankowości.

Jednakże brytyjski rząd oświadczył że chce przejąć kontrolę nad swobodą przepływu pieniądza na Wyspie, urzędnicy wysokiego szczebla uważają że jest to jak uderzenie młotem w utrzymanie obecnych warunków handlowych dla banków, biorąc pod uwagę wojowniczą retorykę najważniejszych polityków na kontynencie.

Tak zwane „passport rights” pozwalają bankom z siedzibą w Wielkiej Brytanii, jako członkom jednolitego rynku, oferować usługi finansowe dla firm i osób prywatnych w całej UE bez przeszkód, jednakże francuski prezydent François Hollande jest wśród tych polityków którzy uważają że Brexit oznacza twarde negocjacje a  Wielka Brytania „musi zapłacić za swoją decyzję”.

Twardy Brexit wiązałby się dla Wielkiej Brytanii, opuszczeniem zarówno jednolitego rynku, którego filarem jest swoboda przemieszczania się i unii celnej, oraz potencjalnie mógłby ponownie wprowadzić ograniczenia taryfowe i pozataryfowe dla brytyjskiego importu i eksportu.

Browne którego organizacja jest w trakcie negocjacji, zapowiedział że decyzja brytyjskich banków o relokacji, których kredytowanie wynosi obecnie ok. 1.1 biliona funtów, niesie ze sobą duże ryzyko i może zachwiać finansowymi fundamentami.

Źródła blisko Davisa odrzucają spekulacje jakoby UE dążyło do rozwiązania umowy „passport rights”, a jeśli do tego nie dojdzie brytyjskie banki pozostaną w strefie kontroli UK.

więcej o passport rights po angielsku

http://www.bbc.co.uk/news/business-36630606

O autorze

Bogdan607

Polak, emigrant, wolny człowiek .