Select Page

CETA, podpisanie umowy możliwe w czwartek

CETA,  podpisanie umowy możliwe w czwartek

Kanadyjska minister handlu Chrystina Freeland wezwała w sobotę polityków Uni Europejskiej do ratowania umowy o wolnym handlu (CETA), która została zablokowana przez Belgijsko-Francuski region Walonia. Freeland zapowiedziała że Kanada jest gotowa do  negocjacji spornych punktów umowy i podpisania paktu.

„Nasza praca została zakończona a finał  negocjacji powinien zadowalać obie strony. Teraz piłka jest po stronie Europy” – powiedziała Christia Freeland po spotkaniu z Martinem Schulzem i odleciała do domu. Na koniec dodała  „mam nadzieje że w najbliższych dniach wrócę z premierem Kanady aby podpisać umowę o wolnym handlu w zaplanowanym terminie”

Martin Schulz który nie jest desygnowany do negocjacji CETA  z ramienia UE jednak pozostający w znakomitych stosunkach z Freeland spotkał się z premierem Walonii Paul Magnette, aby omówić sporne kwestie traktatu. „Drzwi aby ruszyć dalej są otwarte a problemy nieuniknione jednak nie do rozwiązania” powiedział Schulz,  „nie ma takiego problemu którego nie  dało by się rozwiązać” dodał.

Freeland opuściła w piątek negocjacje po tym jak Magnette oświadczył że podpisanie umowy jest „niemożliwe”.

Europejska komisarz ds. handlu Cecilia Malmstrom powiedziała, że ma nadzieję iż, wszystkie problemy zostaną rozwiązane a umowa  o wolnym Handlu pomiędzy EU i Kanadą zostanie podpisana na szczycie  z premierem Kanady Justinem Trudeau, w następny czwartek.

3.5 milionowa Walonia ma obawy co do importu z Kanady wieprzowiny i wołowiny oraz co do niezawisłości krajowych sądów w sporze z koncernami.

Jeśli umowa CETA nie zostanie podpisana, planowane podobne porozumienia o wolnym handlu pomiędzy UE a USA i Japonią zostaną również zablokowane.

O autorze

Bogdan607

Polak, emigrant, wolny człowiek .