Select Page

Czwarty tydzień Prezydenta Trumpa

Czwarty tydzień Prezydenta Trumpa

Już prawie miesiąc minął od zaprzysiężenia Donalda J. Trumpa. Oto skrót najważniejszych wydarzeń z ostatniego tygodnia.

 1. Prezydent Trump stanowczo oczekuje od Rosji deeskalacji konfliktu na Ukrainie i zwrotu Krymu.
 2. Trump zapewnił o zaangażowaniu USA na rzecz bezpieczeństwa Japonii.
 3. Służby imigracyjne zatrzymały ponad 680 nielegalnych imigrantów, 75% z nich było skazanych za różne przestępstwa. Najwięcej aresztowań miało miejsce w Nowym Jorku i Kalifornii.
 4. Michael Flynn, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego podał się o dymisji. Dymisję wymusił na nim Trump, który stracił do niego zaufanie po tym, jak nie powiedział całej prawdy o swoich telefonicznych rozmowach z ambasadorem Rosji w Waszyngtonie wiceprezydentowi Pence’owi. Rozmowa dotyczyła amerykańskich sankcji wobec Rosji i odbyła się jeszcze za prezydentury Obamy. Stanowisko p.o. doradcy ds. bezpieczeństwa pełni Josepf Keith Kellogg.
 5. Ustawa o zniesieniu ograniczeń w sferze wydobycia węgla kamiennego wprowadzonych uprzednio przez prezydenta Baracka Obamę. Prezydent Trump spełnił tym samym kolejną obietnicę złożoną w trakcie kampanii wyborczej. Zdaniem Trumpa unieważnienie regulacji o ochronie strumieni pozwoli firmom wydobywczym na zaoszczędzenie ponad 50 mln dolarów rocznie i zachowanie tysięcy miejsc pracy.
 6. Sekretarz obrony James Mattis powiedział na spotkaniu szefów resortów obrony państw NATO, iż USA ograniczą swoje zaangażowanie, jeżeli szybko nie wzrosną wydatki na obronność w państwach, które nie spełniają obowiązku 2% PKB.
  Obecnie wymagane 2% PKB na obronność wydaje tylko 5 państw NATO: USA, Polska, Grecja, Wielka Brytania i Estonia.
 7. James Mattis oświadczył, że nie widzi obecnie szansy na współpracę militarną z Rosją, ale będą podejmowane próby ustalenia wspólnego stanowiska na szczeblu politycznym.
 8. Administracja Trumpa boryka się z bardzo dużą liczbą przecieków. W agencjach federalnych wciąż dominują ludzie byłego prezydenta Baracka Obamy.
 9. Donald Trump wezwał wenezuelskie władze do uwolnienia Leopoldo Lopeza, opozycjonisty skazanego na prawie 14 lat więzienia za podżeganie do antyrządowych protestów studenckich, do których doszło w 2014 roku.
 10. USA nałożyło sankcje na wiceprezydenta Wenezueli Tarecka El Aissamiego, ponieważ jest on zamieszany w handel narkotykami.
 11. Mick Mulvaney został zatwierdzony przez Senat na stanowisko dyrektora Biura Zarządzania i Budżetu.
 12. David Shulkin został sekretarzem ds. weteranów.
 13. Steve Mnuchin został sekretarzem skarbu.
 14. Linda McMahon została kierownikiem Small Business Administration.
 15. Alexander Acosta otrzymał nominację na stanowisko sekretarza pracy.

Na przyszły tydzień Donald Trump zapowiedział nowy dekret dotyczący imigrantów.

Prawdopodobnie jeszcze dzisiaj Scott Pruitt zostanie zatwierdzony przez Senat na stanowisko szefa Agencji Ochrony Środowiska.

O autorze

Tomasz Witowski

Polak. Katolik. Konserwatysta.