Select Page

Dwunasty tydzień Prezydenta Trumpa

Dwunasty tydzień Prezydenta Trumpa

Donald Trump wyraził formalne poparcie dla przyjęcia Czarnogóry do NATO. Prezydent z niecierpliwością czeka na majowy szczyt przywódców NATO w Brukseli oraz na formalne powitanie Czarnogóry „jako 29. członka Sojuszu”. Jak napisano w komunikacie, wejście Czarnogóry do NATO ma być sygnałem dla innych krajów, które do tego aspirują, że „drzwi do członkostwa w euroatlantyckiej wspólnocie narodów pozostają otwarte i że kraje Bałkanów Zachodnich mają swobodę decydowania o swojej przyszłości oraz wybierania swoich własnych partnerów bez ingerencji z zewnątrz czy zastraszania”.

Stany Zjednoczone zrzuciły bombę GBU-43, zwaną „matką wszystkich bomb” (MOAB), m.in. na tunele wykorzystywane przez bojowników Państwa Islamskiego we wschodnim Afganistanie. USA po raz pierwszy użyły w boju swej najpotężniejszej bomby nieatomowej. Bomba zawierała 11 ton materiałów wybuchowych.

Sekretarz stanu Rex Tillerson oświadczył we Włoszech, odnosząc się do konfliktu w Syrii, że Stany Zjednoczone będą odpowiadać tym, którzy popełniają zbrodnie na niewinnej ludności. „Chcemy być tymi, którzy potrafią odpowiedzieć tym, którzy wyrządzają krzywdę niewinnym w każdej części świata”.

Podczas konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Trump powiedział, że nie uważa już NATO za przestarzałe. Ocenił, że Sojusz przystosowuje się do szerszej misji przeciwko islamskim bojownikom, do czego wzywał. Donald Trump odniósł się również do kwestii stosunków na linii Waszyngton-Moskwa, które zdaniem prezydenta USA osiągnęły właśnie „najniższy punkt w historii”.

Trump oświadczył, iż powiedział prezydentowi Chin, że umowa handlowa z USA będzie dla nich korzystniejsza, jeżeli rozwiążą problem północnokoreański. Jeśli Chińczycy nie pomogą, to Amerykanie sami rozwiążą ten problem.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Tillerson podkreślił, że Waszyngton nie dopuści do żadnego pakietu umów w sprawie rozwiązania sytuacji na Ukrainie i w Syrii.
Tillerson i Poroszenko omówili sytuację w Donbasie na wschodzie Ukrainy oraz sytuację na zajętym przez Rosję Krymie. Tillerson zapewnił, że USA nalegają na realizację mińskich porozumień w sprawie Donbasu, a przede wszystkim na wstrzymanie walk na linii rozdzielenia w Donbasie. Prezydent Poroszenko podziękował Amerykanom za wspieranie Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją w Donbasie i za nieuznawanie aneksji Krymu. Petro Poroszenko podkreślił także, że Ukraina i Stany Zjednoczone razem bronią dziś wartości demokratycznych, które jednoczą ich kraje.

Ciekawostka. Brytyjski tabloid „Daily Mail” zgodził się zapłacić amerykańskiej pierwszej damie Melanii Trump odszkodowanie i przeprosił za opublikowanie fałszywych informacji o tym, jakoby usługi, które oferowała w latach 90. „wykraczały poza zwykły modeling”. Artykuł opublikowany został w sierpniu minionego roku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych toczyła się kampania wyborcza. W tekście na temat Melanii Trump znalazła się informacja, że agencja modelek, dla której obecna żona prezydenta USA pracowała w latach 90. oferowała usługi „pań do towarzystwa”. Miała ona pośredniczyć między młodymi kobietami, a biznesmenami, na rzecz których panie świadczyły usługi. Ugoda jest podobno warta 3 mln dolarów. Na portalu „Daily Mail” opublikowane zostały także przeprosiny. Napisano w nich, że artykuł z 2016 roku „kwestionował charakter pracy Melanii Trump jako profesjonalnej modelki i powielał twierdzenia, że oferowała ona usługi, których zakres wykraczał poza zwykły modeling”. Redakcja przyznała też, że twierdzenia zawarte w materiale były nieprawdziwe oraz wycofała się z nich. Tak wyglądała kampania wyborcza Demokratów. Na szczęście brudne chwyty okazały się nieskuteczne.

Według najnowszego sondażu Rasmussen Reports, 48% Amerykanów popiera prezydenta Trumpa, 52% ocenia dotychczasową prezydenturę negatywnie.

O autorze

Tomasz Witowski

Polak. Katolik. Konserwatysta.