Select Page

Dziesiąty tydzień Prezydenta Trumpa

Dziesiąty tydzień Prezydenta Trumpa

Prezydent podpisał dekret o tzw. niezależności energetycznej. Akt wycofuje regulacje Planu Czystej Energii wprowadzonego przez prezydenta Obamę, który ograniczał emisję gazów cieplarnianych w elektrowniach węglowych. Oprócz zniesienia ograniczeń dotyczących emisji gazów cieplarnianych w elektrowniach, dekret podpisany przez Trumpa likwiduje wprowadzone ponad rok temu moratorium na nowe dzierżawy ziem federalnych pod wydobycie węgla. Prezydent podkreślił, że należy pozbyć się regulacji ograniczających swobodę ekonomiczną stanów i pozwolić stanom decydować co jest dla nich najlepsze, a górnikom dać możliwość powrotu do pracy.

Trump podpisał prezydenckie zezwolenie dla kanadyjskiej firmy TransCanada Corp na budowę rurociągu Keystone XL. Projekt ten był długi czas blokowany przez poprzedniego prezydenta. Donald Trump wskazał, że jest on najbezpieczniejszą formą transportu paliwa. Podkreślił także, że inwestycja ta stworzy nowe miejsca pracy dla Amerykanów, co jest jednym z jego priorytetów. Wartość budowy szacuje się na 13 mld dolarów. Gotowym ropociągiem miałoby płynąć 1,4 mln baryłek ropy dziennie, czyli jedna trzecia kanadyjskiego eksportu tego surowca do USA.

Prezydent Trump powołał specjalną komisję do walki z problemem uzależnienia od opioidów, które co roku kosztuje życie ponad 30 tys. Amerykanów. Na jej szefa powołał Chrisa Christiego — gubernatora New Jersey. Przykładowe substancje opioidowe to kodeina, morfina i heroina. Komisja zajmie się znalezieniem i scaleniem wszystkich funduszy federalnych wydawanych na walkę z uzależnieniem. Będzie też oceniać stan i dostępność ośrodków walki z uzależnieniami, sprawdzać skuteczność stanowych programów śledzenia recept na leki przeciwbólowe oraz oceniać skuteczność kampanii społecznych informujących o problemie. Po upływie trzech miesięcy komisja ma przedstawić wstępny raport.

Jared Kushner, zięć prezydenta Trumpa, został mianowany szefem Biura Amerykańskich Innowacji Białego Domu. Biuro będzie zajmowało się szerokim zakresem spraw — od problemów amerykańskich weteranów, poprzez reorganizację resortów i infrastrukturę informatyczną administracji do szukania bardziej skutecznych, wzorowanych na rozwiązaniach w prywatnych firmach, sposobach działalności rządu federalnego.

Sędzia federalny na Hawajach, Derrick Watson zawiesił w środę moc prawną nowego dekretu imigracyjnego Trumpa na czas nieokreślony. Nakaz niestosowania przepisów wynika z pozwu, jaki złożyły Hawaje w związku z domniemaniem dyskryminacji ludności muzułmańskiej. W ocenie sędziego dyskryminacja grupy osób wyselekcjonowanych pod kątem religijnym stanowi jednoznaczne pogwałcenie konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Prezydent Trump wezwał na Twitterze do zbadania rosyjskich powiązań Clintonów. Twierdzi m.in., że pozwolili oni, aby znaczne ilości uranu znalazły się pod kontrolą Rosji. Trump wskazał też na powiązania pomiędzy wynagrodzeniami Billa Clintona a polityką „resetu” z Rosją. Zasugerował, że sprawą tą powinna się zająć komisja wywiadu Izby Reprezentantów. Jego zdaniem wynagrodzenie byłego prezydenta Billa Clintona za przemówienia w Rosji oraz polityka „resetu” z Rosją, który przeprowadziła ówczesna sekretarz stanu USA Hillary Clinton, są ze sobą ściśle powiązane. Wspomniał także o powiązaniach rosyjskiej firmy z Johnem Podestą, który był szefem kampanii prezydenckiej Clinton.

Ivanka Trump poinformowała, że będzie zatrudniona w Białym Domu jako doradczyni prezydenta. „Będę pracownikiem administracji podlegającym tym samym zasadom, co inni urzędnicy, ale pracę będę świadczyć nieodpłatnie” – powiedziała córka prezydenta USA.

Donald Trump uda się na szczyt najbogatszych państw świata G20 7 i 8 lipca w Hamburgu.

David Friedman został ambasadorem USA w Izraelu.

Według najnowszego sondażu Rasmussen Reports, 43% Amerykanów popiera prezydenta Trumpa, 57% ocenia dotychczasową prezydenturę negatywnie. 

O autorze

Tomasz Witowski

Polak. Katolik. Konserwatysta.