Select Page

Dziewiąty tydzień Prezydenta Trumpa

Dziewiąty tydzień Prezydenta Trumpa

Donald Trump podpisał budżet NASA na rok finansowy 2017 rozpoczęty w październiku. Budżet wynosi 19,5 miliarda dolarów. Jednym zawartych w nim celów jest eksploracja Marsa. Ustawa budżetowa kładzie nacisk na rozwijanie lotów kosmicznych na Marsa oraz w inne miejsca w kosmosie. Wyprawy mają odbyć się z udziałem ludzi w celach poznawczych i odkrywczych. Budżet NASA skupia się na misji na Marsa i oczekuje od agencji zbadania możliwości wysłania załogowej wyprawy na Czerwoną Planetę do 2033 roku. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest przetestowanie kosmicznego systemu startowego oraz kosmicznej rakiety typu Orion. Fundusze działu nauki o Ziemi, którego głównym celem jest badanie zmian klimatycznych, zostaną obcięte, a część programów w ramach tych funduszy zostanie całkowicie zamknięta.

Neil Gorsuch, kandydat na sędziego Sądu Najwyższego, zadeklarował, że jeśli jego nominacja zostanie zatwierdzona przez Senat, w podejmowaniu decyzji nie będzie ulegał naciskom politycznym. Gorsuch występując przed senacką Komisją Sprawiedliwości poinformował, że prezydent Trump przed wysunięciem jego kandydatury nie domagał się od niego obietnicy, że będzie zabiegał o delegalizację aborcji w USA.

Polska może być pewna, że jej przyjaźń i długoletni związek ze Stanami Zjednoczonymi zostaną zabezpieczone przez obecną administrację — powiedział doradca prezydenta Trumpa Ralph Reed. Jak ocenia, relacje Moskwa-Waszyngton „to będzie trudny związek”. Ralph Reed to szef komitetu doradczego ds. religii prezydenta Donalda Trumpa. Przybył do Polski w ramach wizyty studyjnej dla chrześcijańskich liderów politycznych, dziennikarzy i artystów z USA. Delegacja odwiedziła miejsca pamięci związane z Holocaustem, m.in. Markową na Podkarpaciu, gdzie znajduje się Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Nosi ono imię rodziny Ulmów, która została zamordowana przez niemieckich żołnierzy wraz z ukrywanymi przez nich Żydami. Delegacja spotkała się z metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim. Złożyła także kwiaty na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu.

Donald Trump spotkał się z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel. Zapewnił o swoim silnym poparciu dla NATO, chęci pokojowego rozstrzygnięcia konfliktu w Donbasie. Trump podziękował Merkel za jej obietnicę zwiększenia wydatków na obronność, w tym przeznaczenia przynajmniej 2% PKB na cele obronne. Oświadczył, że w kwestiach gospodarczych nie jest izolacjonistą, ale „zwolennikiem sprawiedliwego handlu”. Po spotkaniu napisał na Twitterze, że Niemcy są winne NATO ogromne sumy pieniędzy, a Stany Zjednoczone muszą być lepiej opłacane za potężną i bardzo drogą obronę, jaką zapewniają Niemcom.

Po zajściach w Londynie prezydent USA Donald Trump zatelefonował do brytyjskiej premier Theresy May i zapewnił ją o swym pełnym poparciu.

Ivanka Trump będzie miała własny gabinet w Białym Domu oraz dostęp do tajnych informacji. Nie będzie miała oficjalnego stanowiska w administracji państwowej ani nie będzie otrzymywała za swoją pracę wynagrodzenia, jednak dostanie własny gabinet w Zachodnim Skrzydle Białego Domu (gdzie urzęduje prezydent i najważniejsi urzędnicy), służbowe urządzenia komunikacyjne oraz dostęp do tajnych informacji. Ivanka ma być „oczami i uszami” prezydenta oraz doradzać mu w różnych kwestiach. Na maj zapowiedziano premierę jej książki „Women Who Work”. Dochody ze sprzedaży mają zostać przekazane na cele charytatywne.

Według najnowszego sondażu Rasmussen Reports, 47% Amerykanów popiera prezydenta Trumpa, 53% ocenia dotychczasową prezydenturę negatywnie.

O autorze

Tomasz Witowski

Polak. Katolik. Konserwatysta.