Select Page

Dziewiętnasty tydzień Prezydenta Trumpa

Dziewiętnasty tydzień Prezydenta Trumpa

Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z paryskiego porozumienia klimatycznego. Trump uzasadnił swą decyzję tym, że konieczność redukcji emisji gazów cieplarnianych, wynikająca z paryskich ustaleń, byłaby zbyt kosztowna dla USA. Porozumienie paryskie jest „w najwyższym stopniu niekorzystne dla USA”, działa natomiast na korzyść innych krajów — dodał. Trump oznajmił też, że USA rozpoczną negocjacje w sprawie porozumienia, którego „warunki będą uczciwe dla Stanów Zjednoczonych”.

W kuluarach szczytu NATO minister obrony narodowej rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych. W trakcie krótkiej rozmowy Donald Trump przekazał Antoniemu Macierewiczowi podziękowania dla Polonii, która poparła go w wyborach prezydenckich. Podkreślił też, że amerykańscy żołnierze – którzy stacjonują w naszym kraju – są przez Polaków bardzo dobrze przyjmowani. Stany Zjednoczone w sposób absolutny respektować będą także artykuł 5., a przede wszystkim swoje zobowiązania, jakie podjęły, wysyłając swoje wojska (na flankę wschodnią NATO), i to przecież w liczbie trzykrotnie większej, niż sobie dotychczas wyobrażano – powiedział Macierewicz.

Donald Trump spotkał się w Brukseli z Donaldem Tuskiem i Jean-Claude’em Junckerem.
Zgoda w sprawie walki z terroryzmem i konfliktu na Ukrainie, ale różne zdania na temat relacji z Rosją – tak szef Rady Europejskiej podsumował to spotkanie. Przewodniczący Rady dodał, że otwarte są kwestie klimatyczne i handlowe.

Dyrektor ds. informacji Białego Domu Mike Dubke złożył dymisję z zajmowanego stanowiska. Zdaniem mediów, rezygnację należy traktować jako zapowiedź dalszych zmian w strukturach Białego Domu.

Prezydent USA na zakończenie swej pierwszej zagranicznej podróży powiedział w sobotę tuż przed odlotem z bazy wojskowej na Sycylii, że to był „historyczny tydzień”. Wzmocniliśmy relacje z naszymi sojusznikami — mówił amerykańskim żołnierzom. Trump podziękował Włochom i innym sojusznikom z NATO za wkład walkę z terroryzmem. „Wygramy” – zapewnił. Wygłosił słowa pochwały na cześć towarzyszącej mu w podróży żony Melanii. To najlepsza reprezentantka naszego kraju — powiedział.

Prezydent Trump oświadczył, że wiele przecieków z Białego Domu to nieprawdziwe wiadomości (fake news). W ostatnich dniach w mediach pojawiły się informacje o nieoficjalnych kontaktach jego zięcia i doradcy Jareda Kushnera z Rosjanami.

Według najnowszego sondażu Rasmussen Reports, 44% Amerykanów popiera prezydenta Trumpa, 56% ocenia dotychczasową prezydenturę negatywnie.

O autorze

Tomasz Witowski

Polak. Katolik. Konserwatysta.