Select Page

Jedenasty tydzień Prezydenta Trumpa

Jedenasty tydzień Prezydenta Trumpa

USA dokonały ataku na bazę lotnictwa syryjskiego z użyciem 59 pocisków samosterujących Tomahawk. Była to odpowiedź na atak bronią chemiczną na opanowane przez rebeliantów miasto, o który Waszyngton oskarżył prezydenta Syrii, Asada. Trump wezwał wszystkie „cywilizowane państwa” do przyłączenia się do Stanów Zjednoczonych w celu położenia kresu rozlewowi krwi w Syrii. O planowanym ataku Pentagon poinformował wcześniej dowództwo sił rosyjskich stacjonujących w Syrii, aby uniknąć przypadkowych rosyjskich ofiar ataku. Prezydent powiedział, iż „syryjski dyktator Baszar al-Asad dokonał okropnego ataku za pomocą broni chemicznej na niewinnych cywilów. Używając śmiercionośnych związków V, Asad zdusił życie bezbronnych mężczyzn, kobiet i dzieci. To była dla wielu powolna i brutalna śmierć. Nawet piękne niemowlęta zostały okrutnie zamordowane w tym barbarzyńskim ataku. Żadne dziecko Boga nie powinno nigdy doświadczać takiego horroru”. Większość amerykańskich kongresmenów uznała przeprowadzony na rozkaz Donalda Trumpa atak za stosowny i uzasadniony. Decyzję prezydenta poparli nawet jego przeciwnicy polityczni z Partii Demokratycznej.
Decyzję Trumpa poparły takie państwa jak Polska, Wielka Brytania, Niemcy, Australia, Arabia Saudyjska, Francja, Turcja, Japonia, Izrael. Iran oraz Rosja potępiły atak.

Neil Gorsuch został zatwierdzony na sędziego Sądu Najwyższego. Za Gorsuchem głosowało 54 senatorów (wszyscy Republikanie oraz trzech Demokratów), przeciw było 45. Wybór był możliwy dzięki „opcji nuklearnej”, którą przyjęli Republikanie. Pozwala ona na wybór sędziego zwykłą większością głosów, a nie 3/5 jak to było do tej pory.

Donald Trump spotkał się z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpingiem. Prezydent przyjął zaproszenie do złożenia wizyty w Chinach. Tematem rozmów było m.in. zagrożenie ze strony programu jądrowego Korei Północnej oraz sprawy handlowe.

Bezrobocie w USA spadło o 0,2 pkt proc., do 4,5 proc. Tak niskiego bezrobocia nie notowano w USA od maja 2007 r.

Trump odwołał Steve’a Bannona z Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. To właśnie portal Bannona uznawany jest za główną platformę tzw. ruchu „alt-right”, zwalczanego przed środowiska lewackie. Za odwołaniem Bannona ma stać generał Herbert Raymond McMaster, który jest doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

Donald Trump wraz z córką Ivanką spotkał się w Białym Domu z 50 liderami biznesu. Tematem była poprawa klimatu dla rozwoju biznesu. Trump obiecał zmniejszenie biurokracji oraz modernizację infrastruktury o wartości 1 bln dolarów. Prezydent podał przykład procesu decyzyjnego potrzebnego do budowy autostrady stanowej, który składa się z ponad 29 etapów z udziałem 17 agencji rządowych. Czas akceptacji oferty firmy może wynosić nawet 10-20 lat. Trump zapowiedział skrócenie takich procesów do roku, a najlepiej do czterech miesięcy. Brane pod uwagę będą tylko projekty, których wykonawcy są w stanie zacząć prace w ciągu 90 dni od wydania decyzji. Jeśli ten warunek nie będzie spełniony, inwestycje takie nie otrzymają funduszy federalnych. W planach jest także prywatyzacja kontroli ruchu lotniczego, co zostało umieszczone w propozycji budżetowej z marca. W zamierzeniach prywatyzacja tego sektora pomogłaby w zmniejszeniu zużycia paliwa przez samoloty oraz skróceniu czasu lotów.

W imieniu prezydenta Trumpa rzecznik prasowy Białego Domu Sean Spicer przekazał na konferencji prasowej wynagrodzenie prezydenta za pierwszy kwartał br. na rzecz Parków Narodowych. Czek opiewał na kwotę 78 333 dolarów. Trump wielokrotnie zapewniał, że po objęciu najwyższego urzędu w państwie nie będzie pobierać pensji, która przysługuje prezydentowi. Ponieważ niewypłacanie wynagrodzenia głowie państwa nie jest możliwe ze względu na obowiązujące przepisy, Trump postanowił przekazać jego całość na rzecz organizacji charytatywnych. Pensja prezydenta USA wynosi 400 tys. dol. rocznie. Czek odebrał szef resortu spraw wewnętrznych Ryan Zinke, który jest zwierzchnikiem Parków Narodowych. Zinke poinformował, że po konsultacji telefonicznej z prezydentem, przeznaczy całą kwotę na infrastrukturę i renowację 25 historycznych pól bitew. Renowacje pól bitewnych są niedofinansowane, a brakującą sumę na niezbędne prace ocenia się na 229 mln dol.

Departament Stanu USA poinformował w poniedziałek o zakończeniu finansowania przez Stany Zjednoczone Funduszu Ludnościowego ONZ (UNFPA), ponieważ Fundusz ten wspiera „przymusową aborcję lub sterylizację”.

Prezydent USA spotkał się z generałem Abd al-Fattah as-Sisim. Donald Trump obiecał pomóc prezydentowi Egiptu w walce z terroryzmem. Wizyta Sisiego, byłego ministra obrony, który doszedł do władzy w wyniku zamachu stanu, jest pierwszą wizytą prezydenta Egiptu w Waszyngtonie od prawie 10 lat. Stany Zjednoczone co roku przekazują Egiptowi ponad miliard dolarów w ramach pomocy gospodarczej i militarnej. Ta pomoc ma być kontynuowana. We wspólnym oświadczeniu obaj przywódcy zgodzili się także co do konieczności przywrócenia pokoju na Bliskim Wschodzie, w tym w Libii, Syrii i Jemenie. Ze swej strony gen. Abd al-Fattah as-Sisi obiecał pomóc Stanom Zjednoczonym w znalezieniu rozwiązania „problemu stulecia” – chodzi o konflikt izraelsko-palestyński.

Według najnowszego sondażu Rasmussen Reports, 45% Amerykanów popiera prezydenta Trumpa, 55% ocenia dotychczasową prezydenturę negatywnie.

O autorze

Tomasz Witowski

Polak. Katolik. Konserwatysta.