Select Page

Oblężona twierdza jedynie słusznej prawdy

Oblężona twierdza jedynie słusznej prawdy

elfhelmafera

Dziś będzie o tym, jak wykrzywia postrzeganie świata przykładanie doń schematu światopoglądowego. Opartego na myśleniu zero-jedynkowym. Co stanie się, jeśli taki schemat zostanie użyty w odniesieniu do czegoś funkcjonującego na zupełnie innych zasadach.

Media niegdyś uważające się za niepokorne, a obecnie silnie związane z władzą i zajmujące się wychwalaniem tejże oraz krytyką jej prawdziwych i wyimaginowanych wrogów ostatnio wzięły się za organizacje pozarządowe i niezależne od rządu projekty. To dostosowanie się do życzeń władzy, która niedawno wpadła na kuriozalny pomysł, aby NGO-sami centralnie zarządzać. Ponoć ma w tym celu powstać Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego. Generalnie obecna władza organicznie nie znosi niezależności i konsekwentnie dąży do podporządkowania sobie wszystkiego. Od Trybunału Konstytucyjnego, poprzez prokuratury i sądy, media, samorządy powiatowe i gminne, aż  po NGO-sy. Wszystko ma służyć jednej, jedynie słusznej linii. Cóż, jestem już na tyle stary, że coś podobnego pamiętam z mojej młodości…

Oczywiście ustalono także obowiązującą narrację historyczną. Z zero-jedynkowym podziałem na „nasi” i „ci co stali tam, gdzie ZOMO”. Znaczy się ci niesłuszni.

To jedna strona konfliktu.Przejdźmy do drugiej.

Jest sobie działająca od 15 lat polska wersja językowa Wikipedii – wolnej, internetowej encyklopedii, którą każdy może redagować. Jest to encyklopedia powszechna, czyli, mówiąc jeszcze prościej, ogólna – zbiór ułożonej w logicznie pogrupowane hasła wiedzy na różne tematy. Skoro powszechna, to zawiera również, a jakże, hasła biograficzne.

Wikipedia dba o swoją wiarygodność, dopuszcza zatem publikowanie treści jedynie w oparciu o już opublikowane, rzetelne źródła, tak, aby każdy czytelnik miał możliwość weryfikacji treści. Jednym z miliona dwustu tysięcy haseł w polskiej wersji językowej jest biogram Krzysztofa Skubiszewskiego.

To druga strona. Przejdźmy do opisu konfliktu.

Sprawa zaczęła się od wpisu w serwisie Twitter,  którego autor kryje się pod pseudonimem John Bingham. „Kolega, dr hab. nauk historycznych, ekspert od archiwów SB, dopisał akapit do hasła w Wiki o Skubiszewskim. Ile przetrwa? Jest 22:34.” Przyjrzyjmy się bliżej tej zmianie. Wprowadzono informację: „Dokumenty źródłowe zgromadzone przez Instytut Pamięci Narodowej jednoznacznie wskazują, że był Tajnym Współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Kosk”, pozyskanym 19 września 1963 przez ppłka Tadusza Ziółkowskiego, ówczesnego naczelnika Wydziału IV Departamentu I Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.” Jako źródło podano „BU 00945/2347 – notatka ze spotkania z TW „Kosk””. Edycję oczywiście wycofano, jako że BU 00945/2347 nie jest źródłem opublikowanym, ani nawet ogólnodostępnym – statystyczny czytelnik Wikipedii nie ma możliwości uzyskać dostępu do treści tejże notatki. Z czego najpierw w serwisie Twitter, a następnie na portalu wPolityce.pl nakręcono aferę na temat jak to niedobra, opanowana przez lewactwo Wikipedia wybiela współpracowników SB i jest cenzurowana.

Na dodatek dziennikarze wPolityce.pl dotarli do „sensacyjnych”, od dawna publicznie dostępnych informacji, że jednym z rewizorów polskiej Wikipedii jest, o zgrozo, czynny sędzia. Który na dodatek ośmiela się edytować biogramy polityków! Do tego niezgodnie z jedynie słuszną linią!

Wydźwięk tego tekstu jest taki, jakoby Elfhelm (rewizor Wikipedii którego wPolityce wzięło na tapetę) był cenzorem na usługach ideologicznych wrogów. A co tak naprawdę zrobił Elfhelm? Dodał do biogramu Krzysztofa Skubiszewskiego informację o dokumentach IPN świadczących o jego współpracy z SB. Kto nie wierzy, niech sprawdzi tę edycję: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Krzysztof_Skubiszewski&diff=47613930&oldid=47613786

Ponieważ jednak jest sędzią, a zmianę wprowadził nie dość gorliwie, i tak został oskarżony o „manipulowanie treściami dotyczacymi partii rządzącej” oraz „cenzurowanie Wikipedii”.

Ciekaw jestem, czy dojdzie do procesu cywilnego. Sprawę będę śledził.

O autorze