Select Page

Osiemnasty tydzień Prezydenta Trumpa

Osiemnasty tydzień Prezydenta Trumpa

Prezydent USA Donald Trump wezwał przywódców państw arabskich do wniesienia własnego wkładu w walkę z terroryzmem w regionie zaznaczając, że Stany Zjednoczone nie zrealizują same tego zadania. Lepsza przyszłość jest możliwa tylko wtedy, jeśli wasze państwa pozbędą się terrorystów i pozbędą się ekstremistów — kontynuował prezydent USA. Pozbądźcie się ich! Pozbądźcie się ich z waszych miejsc modlitwy. Pozbądźcie się ich z waszych wspólnot. Pozbądźcie się ich z waszej świętej ziemi i pozbądźcie się ich z globu ziemskiego — apelował.

Donald Trump oświadczył w Jerozolimie, że Iran musi bezzwłocznie wstrzymać finansowe i militarne wspieranie „terrorystów i milicji”. Podkreślił też, że Iranowi nigdy nie będzie wolno posiadać broni atomowej.

Trump powiedział po rozmowach z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem, że jest zaangażowany w próby zawarcia porozumienia pokojowego między Izraelczykami a Palestyńczykami i uczyni wszystko, by pomóc osiągnąć ten cel.

Donald Trump wezwał Izraelczyków i Palestyńczyków do powzięcia trudnych decyzji na rzecz pokoju. Prezydent Abbas zapewnił mnie, że jest gotów pracować w dobrej wierze dla osiągnięcia tego celu, i premier Netanjahu przyrzeka to samo. Oczekuję współpracy z obydwoma liderami w celu osiągnięcia trwałego pokoju — powiedział wcześniej Trump po wizycie w Betlejem.

Papież Franciszek jest wspaniałym człowiekiem — powiedział Trump po audiencji w Watykanie. Trump nazwał spotkanie z papieżem „fantastycznym”. To był zaszczyt spotkać się z papieżem – powiedział.

Wietnamska straż przybrzeżna otrzymała od Stanów Zjednoczonych sześć łodzi patrolowych Metal Shark 75 Defiant, wartych 18 mln dolarów. Wykorzystywane będą w głównej mierze do patrolowania Morza Południowochińskiego, które jest przedmiotem międzynarodowego sporu. Metal Shark 75 Defiant mierzący prawie 23 metry długości i ponad 6 metrów szerokości jest w stanie rozpędzić się do ponad 40 węzłów. Możliwe jest zamontowanie na łodzi dwóch karabinów maszynowych. O przekazaniu sześciu łodzi patrolowych zadecydowała w 2015 roku poprzednia administracja USA, która przeznaczyła na ten cel 18 milionów dolarów.

Prezydent Trump nominował Callistę Gingrich na ambasadora Stanów Zjednoczonych w Watykanie. 51-letnia Callista Gingrich, żona byłego przewodniczącego Izby Reprezentantów Newta Gingricha, znana jest ze swego gorliwego katolicyzmu. Dotychczas kierowała m.in. firmą multimedialną Gingrich Productions, która produkuje dokumenty historyczne, często o zabarwieniu religijnym. Panieńskie nazwisko Callisty Gingrich to Bisek. Jej prababka Agnieszka Możdżeń urodziła się w Nowym Targu w grudniu 1889 r. W styczniu 1907 r. przeniosła się do Stanów Zjednoczonych.

O autorze

Tomasz Witowski

Polak. Katolik. Konserwatysta.