Select Page

Do Premier Szydło list otwarty

Do Premier Szydło list otwarty

Wbrew medialnym doniesieniom ze wszystkich stron największymi problemami dla Polski w najbliższym czasie nie będą wcale niedobór demokracji, niepokorny kornik drukarz czy też kolejne edycje programu “Rolnik szuka żony”. Niebezpieczeństwo ante portas! I jest ono bardziej realne niż zwycięstwo Andrzeja Rzeplińskiego w najbliższych wyborach prezydenckich.

Nie trzeba być specjalnie spostrzegawczym aby zauważyć, że Unia Europejska trzeszczy w szwach. Do czasu referendum w Wielkiej Brytanii można było zauważyć jedynie pewne napięcia (mniej lub lepiej maskowane), ale od niedawna szwy zaczynają pękać. Na całego. Tama zatem musi runąć i pytaniem brzmi kiedy i w jaki sposób.  

Pozwoliłem sobie zadać pytanie Pani Premier Szydło (poniżej list do biura informacji KPRM) o udzielenie informacji co rząd zrobił, robi i planuje zrobić w tym temacie. Oczywiście zamieszczę odpowiedź gdy takową otrzymam. Jeśli nie (ta wiedza nie podchodzi pod informację publiczną w rozumieniu stosownej ustawy) to będę zabiegał o wejściówkę na najbliższy zlot twitterowców w KPRM. I nie po to aby robić idiotyczne selfie (jestem niezbyt urodziwy, więc i po co) tylko by zadawać niewygodne pytania.

Oto treść listu do KPRM:

—————————————————————————————

Szanowni Państwo,

Zwracam się do Państwa z prośbą o udzielenie informacji na temat prac jakie podejmuje Rada Ministrów w celu wypracowania skutecznych wariantów działań na wypadek rozpadu Unii Europejskiej. Wielkie organizmy państwowe potrafią się rozpadać w sposób niekontrolowany a także i krwawy. Wystarczy tylko wspomnieć nie tak znowu odległe w czasie wojny na terenie byłej Jugosławii i Związku Sowieckiego.

Najprawdopodobniej dziesięć lat temu tak postawiona kwestia byłaby po prostu wyśmiana, jednakże obecna sytuacja w Europie pozwala na traktowanie zagadnienia rozpadu UE jako prawdopodobny rozwój wydarzeń. Kryzys w strefie euro, problemy z niekontrolowanym napływem imigrantów, wzrost tzw. “stref no go” a także rosnący w siłę separatyzm i nie do końca uregulowane kwestie graniczne a także niezgoda wielu ludzi na rosnący w siłę centralizm brukselski. Te i wiele innych kwestii mogą rozsadzić Unię w ciągu najbliższych lat i musimy być na to przygotowani.

Od Państwa, jako centralnej władzy wykonawczej, oczekuję, że przygotujecie wszystkie niezbędne instytucje i opracujecie warianty postępowania w wielu możliwych scenariuszach. Już raz mieliśmy przypadek, kiedy to “Polska zdała egzamin” (cytując słowa B. Komorowskiego) a tak naprawdę to działania służb państwowych przypominały raczej (przepraszam za kolokwializm) pożar w burdelu. Ja i reszta obywateli oczekujemy, że Polska będzie przygotowana na każdy możliwy wariant rozwoju wydarzeń i nie powtórzy się sytuacja z 10 IV 2010.

Rozumiem, że owa informacja nie mieści się w pojęciu informacji publicznej, jednakże sprawa jest bardzo ważna dla Polski i Polaków i nie powinna być zamiatana pod dywan.

O autorze