Select Page

Siódmy tydzień Prezydenta Trumpa

Siódmy tydzień Prezydenta Trumpa

Trump podpisał nowy dekret imigracyjny: 90-dniowy zakaz wjazdu dla obywateli sześciu państw — Iranu, Libii, Syrii, Somalii, Sudanu i Jemenu. Zawieszenie na 120 dni przyjmowania uchodźców. Dekret nie obejmuje obywateli Iraku ani osób mających ważne wizy i zielone karty. Irak został usunięty z listy krajów objętych zakazem, ponieważ rząd w Bagdadzie wprowadził nowe procedury bezpieczeństwa, m.in. bardziej rygorystyczne sprawdzanie osób ubiegających się o amerykańskie wizy i dzielenie się danymi, a także dlatego, że kraj ten współpracuje z USA w walce z Państwem Islamskim.

Donald Trump oskarżył Baracka Obamę o założenie mu podsłuchu w Trump Tower w czasie kampanii wyborczej. Porównał to do afery Watergate.

Partia Republikańska zaprezentowała projekt reformy ubezpieczeń społecznych. Ma on znieść obecnie obowiązujący Obamacare i zastąpić go nowym. Znosi on większość regulacji w dziedzinie ubezpieczeń zdrowotnych wprowadzonych przez Obamacare. Nowy system ubezpieczeń ma być oparty na zasadach rynkowych i na zbiorowych ubezpieczeniach medycznych zapewnianych obecnie przez większość amerykańskich pracodawców. Osoby, którym pracodawca nie zapewnia ubezpieczenia bądź pracujące na podstawie umowy o dzieło czy kontraktów terminowych, będą mogły przy zakupie ubezpieczenia medycznego skorzystać z ulg podatkowych. Wysokość tych ulg będzie uzależniona od wieku i dochodów tych osób. W przeciwieństwie do Obamacare w nowym systemie wykupienie ubezpieczeń medycznych nie będzie obowiązkowe, a osoby ich pozbawione nie będą musiały płacić za to kary, jak to ma miejsce obecnie.

W styczniu i lutym liczba nielegalnych imigrantów przybywających na południową granicę USA zmalała o 40 proc. w porównaniu z tym samym okresem ub.r. Spadek ten wynika z zaostrzenia i egzekwowania prawa. W styczniu i lutym na granicy zatrzymano 18 762 osoby w porównaniu z 31 578 w tym samym okresie roku poprzedniego.

Koncern naftowy ExxonMobil poinformował o projekcie na obszarze Zatoki Meksykańskiej. Projekt obejmuje wielkie inwestycje w przemyśle rafineryjnym i chemicznym zwiększające potencjał produkcyjny oraz eksportowy USA. Przewiduje powstanie 11 nowych wielkich zakładów petrochemii, rafinacji, smarów oraz gazu skroplonego na wybrzeżu Teksasu i Luizjany. Powstanie w nich ok. 45 tys. nowych stałych miejsc pracy. Projekt ma być zrealizowany do 2022 r.
Prezydent Trump z radością przyjął informacje na temat tego projektu, ciesząc się, że przyniesie on wiele tysięcy miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników ze średnim wynagrodzeniem 100 000 dolarów rocznie.

Otwarcie nowych federalnych zasobów lądowych i wodnych pod wydobycie ropy i gazu — to podstawa planu prezydenta Trumpa, by uczynić USA państwem energetycznie samowystarczalnym — zapowiedział Ryan Zinke, sekretarz zasobów wewnętrznych. Chodzi o 300 tys. kilometrów kwadratowych roponośnego dna u wybrzeży stanów Alabama, Luizjana, Missisipi, Teksas i Floryda. To teren porównywalny z powierzchnią Polski.

W lutym przybyło 298 tysięcy nowych miejsc pracy, to o ponad 100 tysięcy więcej niż przewidywali analitycy. 106 tysięcy powstało w sektorze produkcyjnym, 66 tysięcy w budownictwie i 32 tysiące w manufakturze. „Przedsiębiorcy z optymizmem spoglądają w przyszłość, czekając na cięcia podatkowe oraz ograniczenie przepisów. Stąd zaczynają zatrudniać więcej ludzi” – powiedział Mark Zandi, główny ekonomista z Moody’s Analystics.

Prezydent Trump uważa, że system ochrony informacji CIA jest przestarzały i powinien być jak najszybciej zmodernizowany. To reakcja na opublikowanie we wtorek przez portal WikiLeaks prawie 9 tys. stron tajnych dokumentów CIA dotyczących cybernetycznych metod szpiegowania.

Komisja sił zbrojnych amerykańskiego Senatu zatwierdziła we wtorek zdecydowaną większością głosów Herberta Raymonda McMastera, generała w służbie czynnej, jako doradcę prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego.

Melania Trump jeszcze nigdy nie cieszyła się taką popularnością i zaufaniem społecznym. Odkąd Donald Trump został prezydentem, ufa jej o 16 punktów procentowych Amerykanów więcej. 52% mieszkańców USA ma dobrą opinię o Pierwszej Damie.

Ciekawostka: ubrania sygnowane nazwiskiem Ivanki Trump osiągają obecnie najlepsze wyniki sprzedaży w swojej historii. Nie przeszkadza w tym nawet wycofanie ich z sieci sklepów Nordstrom. Wśród produktów z branży modowej, marka Ivanki Trump wskoczyła w lutym na 11. pozycję wśród najchętniej kupowanych. Jeszcze w styczniu zajmowała 550. miejsce. Perfumy Ivanki były w lutym najlepiej sprzedającym się produktem na Amazonie w kategorii „zapachy dla kobiet”. Tak właśnie kończy się próba bojkotu.

O autorze

Tomasz Witowski

Polak. Katolik. Konserwatysta.