Select Page

Szesnasty tydzień Prezydenta Trumpa

Szesnasty tydzień Prezydenta Trumpa

Dyrektor FBI James Comey został zwolniony „ze skutkiem natychmiastowym” przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Trump zwolnił Comeya przed połową jego kadencji. Podane przez Biały Dom i Departament Sprawiedliwości uzasadnienie brzmi, że Comey „nie ma zdolności skutecznego kierowania Federalnym Biurem Śledczym” i że łamał standardy FBI, prowadząc śledztwo w sprawie używania przez Hillary Clinton – kontrkandydatkę Trumpa w 2016 roku – prywatnych skrzynek mailowych do celów służbowych, włącznie z przesyłaniem informacji tajnych.

USA rozpoczęły ofensywę mającą na celu powstrzymanie rosyjskiej dominacji na europejskim rynku gazowym; świadczą o tym wypowiedzi, w tym nt. gazociągu Nord Stream 2 dla duńskiego dziennika „Berlingske”, przedstawicielki Departamentu Stanu Robin Dunnigan. Na celowniku administracji Donalda Trumpa znalazł się rurociąg Nord Stream 2, który ma biec dnem Bałtyku w pobliżu duńskiego Bornholmu aż do stacji przesyłowej w Niemczech. USA chcą wywrzeć presję dyplomatyczną na kraje, które jeszcze nie zatwierdziły tego projektu, jak np. Dania. Zdaniem USA ważnie strategicznie kraje NATO, jak Niemcy, i inne europejskie państwa sojusznicze są zbyt uzależnione od dostaw energii z Rosji. USA podkreślają, że Rosja stanowi dziś większe zagrożenie niż wcześniej i — zdaniem Robin Dunnigan – posługuje się gazem, gdy chce zniszczyć inny kraj. W razie niepowodzenia USA zamierzają wesprzeć projekt Baltic Pipe, a także Południowy Korytarz Gazowy z Azerbejdżanu do Europy przez Grecję i Turcję. Gazociąg Bałtycki (Baltic Pipe) ma połączyć systemy gazowe Danii i Polski. Dzięki temu połączeniu do Polski popłynąłby gaz m.in. ze złóż norweskich.

Prezydent USA Donald Trump ocenił jako „bardzo dobre” swoje spotkanie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, który wcześniej przeprowadził też rozmowy z amerykańskim sekretarzem stanu Rexem Tillersonem. Spotkanie Trump-Ławrow było amerykańsko-rosyjskim spotkaniem najwyższego szczebla od czasu objęcia władzy przez nowego 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po spotkaniu z Trumpem Ławrow poinformował na konferencji prasowej w ambasadzie Rosji, że rozmowa dotyczyła przede wszystkim planu deeskalacji konfliktu w Syrii. Sam Trump po rozmowach oświadczył, że przemoc w Syrii musi się zakończyć i „wszyscy pracują nad tym, aby osiągnąć ten cel”.

Stany Zjednoczone są gotowe do rozmieszczenia systemów obrony powietrznej w państwach bałtyckich. Broń ta ma być elementem odstraszania Rosji – poinformował goszczący w Wilnie minister obrony USA James Mattis. „Rozlokujemy system obronny, by zapewnić poszanowanie suwerenności” – powiedział szef resortu obrony USA po spotkaniu z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite.

Prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze o podniesieniu poziomu ochrony sieci komputerowych przed atakami. Jak podał doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa i antyterroryzmu Thomas Bossert liczba cyberataków ostatnio wzrosła. Rozporządzenie wykonawcze jest realizacją obietnicy Trumpa, który pod koniec stycznia zapowiedział, że uczyni wszystko, by podnieść poziom bezpieczeństwa sieci komputerowych w USA i ich prywatnych użytkowników.
Dokument podpisany przez prezydenta dotyczy trzech obszarów.
Pierwszy wiąże się z koniecznością ochrony sieci federalnych, które zawierają dane wrażliwe – w tym dane prywatne obywateli USA. Przewiduje m.in. wprowadzenie regulacji NISK (ds. poprawy bezpieczeństwa krytycznej infrastruktury krajowej), która ma zadanie zmniejszenie i zarządzanie istniejącym ryzykiem. Od tego momentu wszystkie agencje rządowe i departamenty mają obowiązek wprowadzić w życie i stosować te wytyczne.
Prezydent nadał status priorytetowy zamówieniom publicznym dotyczącym usług informatycznych. Instytucje rządowe mają zacząć korzystać z tzw. chmury, która pozwala na centralizację danych i łatwiejsze oraz skuteczniejsze ich chronienie. Drugi obszar, którego dotyczy rozporządzenie, dotyczy newralgicznej infrastruktury – sieci energetycznych, telekomunikacyjnych oraz infrastruktury wykorzystywanej przez sektor finansowy.
Bossert nadmienił, że w ciągu ostatnich lat zarówno Partia Demokratyczna, jak i GOP przygotowały rekomendacje dotyczące różnych dodatkowych środków ochrony przed cyberatakami, nie zostały one jednak wprowadzone w życie. Podpisane w czwartek rozporządzenie ma to zmienić. Pozwoli na wykorzystanie najlepszych z proponowanych wcześniej rozwiązań – zaznaczył.
Trzecia część rozporządzenia dotyczy ogólnych zasad użytkowania Internetu oraz wprowadzenia mechanizmów odstraszających i powstrzymujących potencjalne osoby, kraje bądź organizacje przed popełnianiem cyberprzestępstw wymierzonych w USA.

O autorze

Tomasz Witowski

Polak. Katolik. Konserwatysta.