Select Page

Trzeci tydzień Prezydenta Trumpa

Trzeci tydzień Prezydenta Trumpa

Minął trzeci tydzień aktywnej prezydentury Donalda J. Trumpa:

 1. Trump zapewnił o zdecydowanym poparciu dla funkcjonowania NATO.
 2. Sędzia federalny w Seattle zawiesił dekret zakazujący wjazdu do USA obywatelom siedmiu państw. Federalny Sąd Apelacyjny w San Francisco jednogłośnie podtrzymał decyzję sędziego.
 3. Prezydent podpisał dekret ws. „zbrodniczych karteli narkotykowych, które rozprzestrzeniły się w całym kraju”. Zaleca w nim ministerstwom sprawiedliwości i bezpieczeństwa narodowego, aby „podjęły wszystkie niezbędne prawne działania w celu rozbicia struktury zbrodniczych karteli, które rozprzestrzeniły się na cały kraj i zatruwają krew naszej młodzieży”.
 4. Dekrety dotyczące utworzenia grupy roboczej do „zwalczania przestępstw związanych ze stosowaniem przemocy” oraz zespołu, którego zadaniem będzie wdrożenie planu „przeciwdziałania zbrodni przeciwko agentom policji, stojącym na straży prawa”.
 5. Trump oficjalnie zrezygnował z wynagrodzenia, będzie pobierał symbolicznego dolara.
 6. Liberalna prasa dostaje szału. Ostatnie okładki niektórych gazet przekraczają granice smaku. Demokraci nie godzą się z wynikiem wyborów. Oto niektóre okładki z ostatnich dni oraz z czasu kampanii prezydenckiej. 
 7. Amerykańscy urzędnicy agencji federalnych utrudniają prezydentowi wdrażanie nowych pomysłów. Blokują wprowadzanie w życie jego rozporządzeń, opieszale wykonują polecenia. Nic dziwnego, w kampanii wyborczej Trump obiecał osuszyć bagno. Teraz to bagno robi co może, żeby jak najdłużej utrzymać się na stołkach.
 8. Według najnowszego sondażu Rasmussen Reports 52% Amerykanów popiera politykę nowego prezydenta, 48% jest przeciw.
 9. Jeff Sessions został oficjalnie wybrany i zaprzysiężony na stanowisko prokuratora generalnego. Jego miejsce w Senacie zajął Luther Strange.
 10. Zgodnie z przewidywaniami nominacja Betsy DeVos wzbudziła olbrzymie emocje. Demokraci przez całą dobę przemawiali w Senacie i liczyli, że uda im się przekonać jeszcze jednego Republikanina. Nie udało się. Z Partii Republikańskiej tylko Panie Murkowski i Collins były przeciw, co oznaczało remis 50-50. O wyborze członka Gabinetu Stanów Zjednoczonych zadecydował (po raz pierwszy w historii) wiceprezydent USA. Mike Pence poparł Betsy DeVos i została ona wybrana, a następnie zaprzysiężona na stanowisko sekretarza edukacji.
 11. Tom Price został zatwierdzony przez Senat i zaprzysiężony na stanowisko sekretarza zdrowia i opieki społecznej. Ta kandydatura również bardzo nie spodobała się Demokratom. Price jest obrońcą życia, zdecydowanie sprzeciwia się aborcji i organizacji Planned Parenthood.

W najbliższych tygodniach następne osoby będą zatwierdzane do Gabinetu Stanów Zjednoczonych, a wśród nich m.in. Steven Mnuchin na sekretarza skarbu, Ben Carson na sekretarza urbanizacji, Wilbur Ross na sekretarza handlu, Rick Perry na sekretarza energii, Ryan Zinke na sekretarza zasobów wewnętrznych.

O autorze

Tomasz Witowski

Polak. Katolik. Konserwatysta.