Select Page

Kto wymyślił Platformę Obywatelską

Kto wymyślił Platformę Obywatelską

Kto wymyślił Platformę Obywatelską via  John

Lipiec 2009 Dorota Gawryluk pyta Czempińskiego : Pan namawiał tych ludzi, by założyli PO. Czy to są plotki, czy to jest prawda?

Czempiński: Dość duży miałem w tym udział, w tym, że powstała PO… musiałem przekonać Olechowskiego i Piskorskiego do pewnej koncepcji.

Czempiński nie miał wyboru. Po studiach na WSE w Poznaniu (I rok powtarzał) poszedł w ślady swego ojca, funkcjonariusza Dep. I MSW. Kariera służbowa Mieczysława Czempińskiego, zasłużonego w walkach z „bandami reakcyjnego podziemia” zasługuje na osobny rozdział. Po studiach trafił on – jako pierwszy rocznik – do utworzonego właśnie ośrodka szkoleniowego w Starych Kiejkutach. Po ukończeniu szkolenia ppor. Czempiński poszedł jeszcze na kurs dywersyjny, a już w listopadzie 1975 wyjechał do rezydentury w Chicago. Dzięki odkryciu nieocenionego prof. Cenckiewiczowi  wiemy, że w USA Gromek inwigilował m.in. Karola Wojtyłę podczas jego spotkań z Polonią. Działalność Czempińskiego w USA polegała głównie na inwigilacji i dezintegracji kościoła katolickiego oraz amerykańskiej Polonii. Po zdemaskowaniu przez FBI w grudniu 1976 Czempiński musiał niestety wracać do ukochanej PRL. Nie na długo. W 1982 wyjechał do Szwajcarii. Tutaj, pod pseudonimem „ACA”, Czempiński donosił na Światową Radę Kościołów. Zwyczajna, nudna praca oficera wywiadu. Ale…To właśnie w Genewie Czempiński poznał Andrzeja Olechowskiego KO RENAT, TENER, MUST, z którym w III RP stworzył Platformę Obywatelską.

Andrzej Olechowski KO RENAT, TENER, MUST,  całe swoje życie związał ze swym oficerem prowadzącym Gromosławem Czępińskim. Współpracę z komunistycznym służbami Andrzej Olechowski rozpoczął w 1972 roku. Trwała ona nieprzerwanie 17 lat.

Były to kolejno:

-wywiad 1972-1978 (KO RENAT),

-kontrwywiad 1978-1981 (KO TENER),

-ponownie wywiad 1981-1990 (KO MUST).

W latach 1983-1989 oficerem prowadzącym Andrzeja Olechowskiego był Gromosław Czempiński, szef rezydentury „Rodan” w Genewie.  Nie mamy żadnej wiedzy o szczegółach pracy Olechowskiego dla komunistów. Teczkę zniszczono w całości 22 stycznia 1990. W III RP Andrzej Olechowski był ministrem, wiceprezesem NBP, współtwórcą BIG, członkiem niezliczonych rad nadzorczych. A także…współtwórcą 2 partii (BBWR oraz PO) oraz dwukrotnie kandydatem na prezydenta RP. W 2000 KO MUST przegrał z TW ALKIEM.

W 2000 współpracownik komunistycznych służb Andrzej Olechowski uzyskał w wyborach prezydenckich poparcie 3 mln Polaków.

Źródło IPN oraz książka „Resortowe dzieci”

O autorze

Bogdan607

Polak, emigrant, wolny człowiek .